Konwerter domen IDN
Narzędzie konwersji znaków narodowych dla nazwy domeny, tak aby mogły zostać użyte w panelu hostingowym.
Co to jest domena IDN?
Domeny internetowe odgrywają kluczową rolę w dostępie do treści w Internecie. Są one adresami, które pomagają użytkownikom odnaleźć strony internetowe i zasoby online. Tradycyjnie domeny internetowe opierały się na zestawie znaków zapisanych w standardzie ASCII, co oznaczało, że mogły one zawierać jedynie podstawowe litery alfabetu łacińskiego, cyfry i znaki specjalne.
Jednak wraz z globalizacją Internetu i rosnącym znaczeniem wielu języków na świecie, pojawiła się potrzeba umożliwienia korzystania z domen internetowych w różnych alfabetach. W odpowiedzi na tę potrzebę powstała technologia znana jako IDN
, czyli Internationalized Domain Name (pol. międzynarodowe nazwy domen).
Domena IDN zawiera litery ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź oraz inne ale w obrębie tego samego alfabetu.
Przekształć na IDN
Teraz, posiadając nazwę domeny z ogonkami w formacie IDN, możesz ją podać w panelu hostingowym DirectAdmin.
Nazwa domeny z ogonkami.
Domeny zawierające polskie znaki diakrytyczne, takie jak ą,ć,ę,ł,ń,ó,ś,ź,ż
muszą zostać przekształcone na format IDN przed dodaniem w panelu hostingowym DirectAdmin. Przekształcenie na Punycode jest niezbędne, ponieważ systemy DNS (Domain Name System) i wiele innych komponentów Internetu nie obsługuje bezpośrednio znaków diakrytycznych.
Nie przepłacaj ma domenach!
W HitMe oferujemy tanie domeny internetowe IDN z polskimi znakami narodowymi. Nie czekaj aż ktoś Cię wyprzedzi i zamów oryginalną domenę już teraz.
Domeny IDN – pytania
Domena IDN to rodzaj domeny internetowej, która umożliwia używanie znaków spoza standardowego zestawu znaków ASCII w adresach internetowych. Oznacza to, że dzięki IDN możemy używać liter, cyfr i znaków specjalnych z wielu różnych alfabetów, takich jak alfabet łaciński, cyrylica, grecki, arabski, chiński i wiele innych.
Przykłady domen IDN obejmują nazwy, które zawierają znaki diakrytyczne (np. kropki, kreski) oraz litery i znaki specjalne z różnych języków. Dzięki temu użytkownicy z różnych krajów i kultur mogą korzystać z Internetu, używając adresów internetowych w swoim własnym języku.
Przykładem takiej domeny będzie: śrubeczki.pl zamiast srubeczki.pl
Domeny IDN działają na podobnej zasadzie jak tradycyjne domeny oparte na ASCII, ale z pewnymi dodatkowymi mechanizmami. Główną różnicą jest konieczność przekształcenia znaków spoza ASCII na formę, którą systemy DNS (Domain Name System) i przeglądarki internetowe mogą zrozumieć. Ten proces przekształcania jest znany jako „Punycode”
Punycode
Punycode to standardowy sposób reprezentacji znaków spoza ASCII w postaci ciągów znaków, które można używać w adresach URL. Przekształca on znaki non-ASCII na znaki ASCII, co umożliwia ich prawidłowe obsługiwanie przez systemy DNS.
Przykład
Załóżmy, że chcemy utworzyć domenę internetową zawierającą literę „ś” (spoza ASCII). Domena w postaci śrubeczki.pl zostanie przekształcona na xn--rubeczki-lvb.pl.
Nie. Podobnie jak witrynę śrubeczki.pl, możesz zarejestrować: בית.pl (hebrajskie litery), велосипед.pl (litery cyrylicy), παραλία.pl (greckie litery). Jednak pamiętaj, że w jednej nazwie domeny IDN nie można łączyć znaków diakrytycznych z różnych zestawów znaków narodowych, na przykład nie można umieścić polskiego ogonka i litery hebrajskiej.
Domena IDN zgłoszona do rejestracji musi mieć postać ASCII i może zawierać znaki tylko z jednego zestawu narodowego.